logo hybl.sk

Investičný slovník

Často používaná terminológia z oblasti investovania

DO NOT DELETE

Your content goes here. Edit or remove this text inline or in the module Content settings. You can also style every aspect of this content in the module Design settings and even apply custom CSS to this text in the module Advanced settings.

Akcia

Cenný papier, ktorý predstavuje podiel na vlastníctve spoločnosti. Akcionár má nárok na podiel zo zisku (dividenda) a na hlasovanie na valnom zhromaždení.

Dlhopis

Cenný papier, ktorý predstavuje dlh. Emitent (napr. štát, firma) sa zaväzuje splatiť dlh s úrokmi (kupón) v stanovenom termíne (splatnosť).

ETF (Exchange Traded Fund)

Fond obchodovaný na burze, ktorý kopíruje výkonnosť určitého indexu, komodity alebo sektora. Ponúka diverzifikáciu a nižšie náklady ako podielové fondy.

Podielový fond

Fond, ktorý zhromažďuje peniaze od investorov a investuje ich do rôznych aktív (akcie, dlhopisy). Spravuje ho správcovská spoločnosť.

Dividenda

Podiel zo zisku spoločnosti, ktorý sa vypláca akcionárom.

Trhová kapitalizácia

Aktuálna trhová hodnota všetkých akcií spoločnosti, ktoré sú v obehu. Vypočíta sa vynásobením počtu akcií v obehu cenou akcie. Tento ukazovateľ sa často používa na porovnanie veľkosti spoločností.

Volatilita

Miera kolísania ceny aktíva. Vysoká volatilita znamená väčšie cenové výkyvy.

Diverzifikácia

Rozloženie investícií do rôznych aktív s cieľom znížiť riziko.

Riziko

Pravdepodobnosť, že investícia nedosiahne očakávaný výnos alebo stratí hodnotu.

Valuácia

Proces určovania ekonomickej hodnoty aktíva alebo spoločnosti. Používa sa na stanovenie spravodlivej trhovej hodnoty, čo je dôležité pri rôznych finančných transakciách a rozhodnutiach.

Výnos

Zisk z investície, vyjadrený ako percentuálny nárast hodnoty.

Likvidita

Schopnosť rýchlo predať aktívum bez výrazného vplyvu na jeho cenu.

Investičný horizont

Časový rámec, v ktorom investor plánuje držať investíciu.

Portfólio

Súbor všetkých investícií investora.

Index

Ukazovateľ výkonnosti skupiny aktív (napr. akciový index S&P 500).

Komodita

Základná surovina obchodovaná na trhu (napr. ropa, zlato, pšenica).

Opcia

Finančný nástroj, ktorý dáva kupujúcemu právo (nie povinnosť) kúpiť alebo predať aktívum za stanovenú cenu v budúcnosti.

Futures kontrakt

Štandardizovaná zmluva o kúpe alebo predaji aktíva za stanovenú cenu v budúcnosti.

Medvedí trh

Obdobie klesajúcich cien na trhu.

Býčí trh

Obdobie rastúcich cien na trhu.

Rastové investovanie

Typ investovania, pri ktorom sa investori zamieravajú na spoločnosti, ktoré by sa v blízkom čase mohli výrazne rozrastať. Väčšinou ide o menšie firmy v skorej fáze pôsobenia. Typickým príkladom rastových akcií sú akcie technologických spoločností. Správne vytipovanie rastových akcií môže investorovi priniesť obrovský zisk, keďže z nízkeho základu je možný obrovský rast. Treba však pripomenúť aj to, že s týmto typom investovania sa spája aj väčšie riziko. Medzi známych zástancov tohto typu investovania patrili napríklad Thomas Rowe Price či Phil Fischer. Dnes je jeho hlavnou zástankyňou Cathie Wood. Výkonnosť investičného prístupu zachytáva index Russel 1000 Growth.

Hodnotové investovanie

Typ investovania, pri ktorom investori vyhľadávajú akcie s podhodnotenými trhovými cenami a očakávajú, že neskôr sa budú obchodovať za férovú hodnotu. Ide teda o nákup spoločností za ceny, ktoré sú nižšie ako ich vnútorná hodnota. Hodnotoví investori si spravidla vyberajú veľké a stabilné spoločnosti s dlhou históriou. Akcie oceňujú najmä prostredníctvom fundamentálnej analýzy, ktorá vychádza z historických a aktuálnych výsledkov spoločnosti. Predstaviteľmi hodnotového investovania boli Benjamin Graham a David Dodd. Najznámejší súčasný predstaviteľ tohto investičného prístupu je Warren Buffett. Hodnotové investovanie bolo dlhodobo dominantnou stratégiou, dnes si však vyžaduje určité zmeny v prístupe, kvôli svojej neefektívnosti. Výkonnosť hodnotového investičného prístupu zachytáva index Russel 1000 Value.

Faktorové investovanie

Investičná stratégia, ktorá sa zameriava na identifikáciu a využitie určitých charakteristík (faktorov) cenných papierov, ktoré historicky prinášali vyššie výnosy. Tieto faktory predstavujú systematické zdroje výnosov, ktoré sú nezávislé od tradičného rozdelenia aktív (akcie, dlhopisy, nehnuteľnosti).

Faktorové investovanie začína identifikáciou faktorov, ktoré majú preukázaný vplyv na výnosy aktív. Medzi najznámejšie faktory patria:

  • Hodnota (Value): Investovanie do podhodnotených akcií, ktoré majú nízke ocenenie v porovnaní s ich fundamentálnou hodnotou.
  • Veľkosť (Size): Investovanie do akcií menších spoločností, ktoré historicky prinášali vyššie výnosy ako akcie veľkých spoločností.
  • Momentum: Investovanie do akcií, ktoré v poslednom období vykazovali silný rast.
  • Nízka volatilita (Low Volatility): Investovanie do akcií s nižšou volatilitou, ktoré sú menej rizikové a historicky prinášali stabilnejšie výnosy.
  • Kvalita (Quality): Investovanie do akcií spoločností s vysokou ziskovosťou, nízkym dlhom a stabilnými ziskami.
Fundamentálna analýza

Metóda hodnotenia cenných papierov (ako sú akcie, dlhopisy) alebo celkových trhov prostredníctvom skúmania ekonomických, finančných a iných kvalitatívnych a kvantitatívnych faktorov. Jej cieľom je určiť vnútornú hodnotu aktíva a zistiť, či je podhodnotené alebo nadhodnotené trhom.

Technická analýza

Metóda, ktorá sa používa na predpovedanie budúcich cenových pohybov finančných aktív, ako sú akcie, meny alebo komodity, na základe štúdia historických cenových a objemových dát. Na rozdiel od fundamentálnej analýzy, ktorá sa zameriava na vnútornú hodnotu aktíva, technická analýza sa sústreďuje na analýzu grafov a identifikáciu vzorov a trendov.

Momentum

Meria rýchlosť zmeny ceny alebo objemu cenného papiera. V súvislosti s technickou analýzou hovoríme o rozdiele medzi dnešnou a budúcou cenou. Momentum predstavuje absolútny rozdiel v týchto cenách. Ak je momentum kladné, hovorí sa o pretrvávajúcom rastovom trende. V prípade záporného momenta hovoríme o klesajúcom trende. Ak momentum prechádza z kladných hodnôt do záporných alebo naopak, hovoríme o zmene trendu.

Venture kapitál

Typ súkromného kapitálu, ktorý investori poskytujú startupom a malým podnikom s dlhodobým potenciálom rastu. Nazýva sa aj rizikový alebo rozvojový kapitál. Tento typ investícií je považovaný za vysoko rizikový, pretože väčšina startupov zlyhá. Investori však očakávajú vysoké výnosy z úspešných investícií. VC investovanie má spravidla štyri fázy: seed fázu, ranú fázu, rastovú fázu a fázu neskorého rastu. 

Private equity

Typ súkromného kapitálu, ktorý investori poskytujú spoločnostiam, ktoré nie sú verejne obchodované na burze cenných papierov.

IPO (Initial Public Offering)

Prvotná verejná ponuka akcií spoločnosti. Ide o proces, pri ktorom súkromná spoločnosť po prvýkrát ponúka svoje akcie verejnosti na burze cenných papierov.

Hlavným dôvodom IPO je získanie kapitálu pre ďalší rozvoj spoločnosti. Peniaze získané z IPO môžu byť použité na expanziu, výskum a vývoj, splácanie dlhov alebo iné podnikateľské aktivity.

IPO je zložitý proces, ktorý zahŕňa spoluprácu s investičnými bankami, právnikmi a účtovníkmi. Spoločnosť musí splniť prísne regulačné požiadavky a zverejniť podrobné finančné informácie.

Okrem získania kapitálu môže IPO zvýšiť prestíž a dôveryhodnosť spoločnosti, zlepšiť jej prístup k budúcim finančným zdrojom a umožniť zamestnancom získať podiel na vlastníctve spoločnosti.

IPO umožňuje investorom získať podiel na rastúcej spoločnosti a potenciálne dosiahnuť zisk z rastu hodnoty akcií.

Investovanie do IPO je spojené s rizikom. Cena akcií môže byť volatilná a nie je zaručené, že investícia prinesie zisk.

Alfa

Miera nadmerného (excesného) výnosu investície v porovnaní s benchmarkom (referenčným indexom). Inými slovami, alfa meria, ako dobre investícia prekonala trh, berúc do úvahy jej riziko. Alfa sa počíta po úprave na riziko, čo znamená, že zohľadňuje volatilitu investície. Interpretácia: Pozitívna alfa znamená, že investícia prekonala benchmark. Negatívna alfa znamená, že investícia nedosiahla výkonnosť benchmarku.

Beta

Miera volatility alebo systematického rizika cenného papiera alebo portfólia v porovnaní s celkovým trhom. Inými slovami, beta hovorí, ako citlivá je cena investície na pohyby trhu. Investori používajú betu na posúdenie rizika investície. Pomáha určiť, ako sa investícia pravdepodobne bude správať v rôznych trhových podmienkach. Beta je jedným z faktorov, ktoré investori berú do úvahy pri budovaní diverzifikovaného portfólia. Používa sa v oceňovacích modeloch ako je model CAPM. Interpretácia: Beta = 1: Investícia má rovnakú volatilitu ako trh. Beta > 1: Investícia je volatilnejšia ako trh. Beta < 1: Investícia je menej volatilná ako trh. Beta < 0: Investícia sa pohybuje opačným smerom ako trh.

Jevonsov paradox

Jav, niekedy nazývaný aj Jevonov efekt), pri ktorom technologický pokrok zefektívňuje využitie zdroja (čím sa znižuje množstvo potrebné na jednu aplikáciu) a aj keď náklady na používanie zdroja klesajú, celkový dopyt sa zvyšuje, čo spôsobuje zvýšenie celkovej spotreby zdrojov. Vlády zvyčajne očakávajú zvýšenie efektívnosti s cieľom znížiť spotrebu zdrojov , namiesto toho, aby očakávali možné zvýšenie v dôsledku Jevonsovho paradoxu. Príklad: LED žiarovka zníži spotrebu oproti klasickým žiarovkám, a tak ju všetci chcú vlastniť, čo vyvolá rast nákladov, kvôli výmene žiaroviek.

Disruptívna inovácia

Inovácia týkajúca sa novej technológie, ktorá úplne mení spôsob, akým priemysel alebo trh funguje, a vytvára tak novú hodnotovú ponuku v nespornom trhovom priestore.

Blue Chip spoločnosť

Pôvodné označenie akcií, ktoré sa považovali za bezpečnú a stabilnú investíciu. V súčasnosti sa tento pojem používa širšie na označenie akejkoľvek spoločnosti, ktorá sa považuje za bezpečnú investíciu. Pojem sa v burzovom svete sa používa už mnoho rokov.

Equity Risk Premium (ERP)

Riziková prirážka (prémia) na akcie, t. j. rozdiel medzi výnosom, ktorý investor očakáva od investície do akcií a výnosom z bezrizikovej investície. Inými slovami, je to dodatočný výnos, ktorý investori požadujú za to, že podstupujú vyššie riziko investovania do akcií namiesto bezrizikových aktív. Interpretácia: Vyššia ERP naznačuje, že investori vnímajú trh ako rizikovejší a požadujú vyššiu kompenzáciu za podstúpené riziko. Vyššia ERP môže viesť k zvýšenému dopytu po akciách, zatiaľ čo nižšia ERP môže viesť k presunu kapitálu do bezpečnejších aktív. Negatívna ERP znamená, že investori sú ochotní vlastniť rizikové akcie aj bez veľkej rizikovej prémie. ERP môže slúžiť aj ako indikátor ekonomickej nálady. Počas období ekonomickej neistoty sa ERP zvyčajne zvyšuje, pretože investori sa stávajú opatrnejšími.

Earnings per Share (EPS)

Finančný ukazovateľ vyjadrujúci čistý zisk spoločnosti na jednu akciu, čo je kľúčové kritérium pre hodnotenie finančnej výkonnosti firmy. V podstate ukazuje, koľko zisku spoločnosť vygenerovala na každú vydanú akciu. EPS sa vypočíta ako čistý zisk po odpočítaní preferenčných dividend delený počtom akcií v obehu. Vyšší EPS zvyčajne naznačuje, že spoločnosť je ziskovejšia.

Index VIX

Index volatility, je meradlom očakávanej volatility akciového trhu v USA. Meria očakávanú 30-dňovú volatilitu indexu S&P 500. Vysoká hodnota VIX znamená, že trh očakáva veľké cenové výkyvy. Vypočítava sa z cien opcií na index S&P 500. Poznámka: Opcia je finančný nástroj, ktorý dáva kupujúcemu právo kúpiť alebo predať akciu za určitú cenu v budúcnosti. Index VIX sa často používa ako ukazovateľ „strachu“ na trhu.

Rollover

Proces presunu pozície z jedného futures kontraktu s blížiacim sa dátumom expirácie na iný kontrakt s neskorším dátumom expirácie. Komodity, ako ropa, zlato, pšenica a iné, sa často obchodujú prostredníctvom futures kontraktov. Futures kontrakt je dohoda o kúpe alebo predaji určitého aktíva za vopred stanovenú cenu a dátum. Každý futures kontrakt má dátum expirácie, kedy sa obchodovanie s daným kontraktom ukončí. Väčšina obchodníkov s komoditami nemá záujem o fyzické dodanie komodity. Rollover im umožňuje udržať si svoju pozíciu bez toho, aby museli fyzicky prebrať alebo dodať komoditu. Namiesto toho, aby sa obchodník vysporiadal s fyzickou dodávkou, uzavrie svoju existujúcu pozíciu a otvorí novú pozíciu v kontrakte s neskorším dátumom expirácie.

Rozdielová zmluva (CFD)

CFD je skratka pre „Contract for Difference“ (kontrakt na vyrovnanie rozdielov). Ide o finančný derivátový nástroj, ktorý umožňuje obchodníkom špekulovať na zmeny cien rôznych aktív bez toho, aby tieto aktíva fyzicky vlastnili. CFD umožňuje obchodníkom profitovať z rastu alebo poklesu cien rôznych aktív, ako sú akcie, indexy, komodity alebo meny. CFD obchodovanie často využíva pákový efekt, čo znamená, že obchodník môže ovládať väčšiu pozíciu s menším kapitálom. To môže zvýšiť potenciálne zisky, ale aj straty. Obchodník nevlastní podkladové aktívum. Namiesto toho uzatvára kontrakt s brokerom, ktorý vypláca rozdiel medzi otváracou a zatváracou cenou pozície. Obchodníci môžu profitovať z rastu (long) alebo poklesu (short) cien aktív.